Máte viac otázok než odpovedí? Skúsme tento nepomer zlepšiť (FAQ)

NIS2 aj samotná novela Zákona o kybernetickej bezpečnosti 69/2018 Z. z. (ZoKB) prinášajú so sebou veľa otázok a bežnému podniku môžu spôsobiť slušný bolehlav, kým sa v tejto oblasti ako-tak zorientuje. Správ, článkov a informácií síce existuje mnoho, nie vždy sú však jednoznačné, alebo môžu byť navzájom protichodné. Ako sa teda z toho "vysomáriť"?
Ideálne je poradiť sa s odborníkom
Ako v každej životnej situácii, ak si neviem rady, je lepšie poradiť sa so skúsenejším. Našťastie na Slovensku existujú firmy a odborníci, ktorí sa problematike kybernetickej bezpečnosti venujú denno-denne a dokážu poradiť aj v legislatívnych, aj v technologických otázkach.
Ak by ste potrebovali poradiť, prediskutovať váš aktuálny stav kyberbezpečnosti, či vplyv ZoKB na vašu organizáciu, kontaktujte nás, radi vám v tomto procese pomôžeme.
Existuje nejaký súhrn základných otázok a odpovedí?
Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) navyše zverejnil a pravidelne aktualizuje stránku Otázok a odpovedí "FAQ", v rámci ktorej získate tie najoficiálnejšie odpovede na časté otázky v kyberbezpečnosti a ohľadom ZoKB. Odporúčame vám túto stránku zaradiť medzi primárne zdroje informácií pri riešení podmienok a povnností, vyplývajúcich z novelizovaného ZoKB.
NBÚ - Otázky a odpovede
Pripomíname aj dôležité termíny:
- do 1.3.2025 sa všetky subjekty, ktoré sa identifikujú ako poskytovateľ základnej služby, musia prihlásiť na NBÚ (podať návrh na zápis do registra PZS)
- do 30 dní od podania návrhu NBÚ zapíše subjekt do zoznamu PZS
- do 12 mesiacov od zápisu má subjekt povinnosť zaviesť bezpečnostné opatrenia, vyplývajúce mu zo zákona
- do 24 mesiacov od zápisu má subjekt povinnosť vykonať prvý audit / sebahodnotenie