NIS2 - cesta k vyššej bezpečnosti alebo len ďalšia byrokracia?

EU
May 2, 2024
NIS2 - cesta k vyššej bezpečnosti alebo len ďalšia byrokracia?
Či už si to priznáme, alebo nie, kybernetická bezpečnosť je v dnešnej digitálnej ére kľúčová. V snahe posilniť ochranu digitálnych sietí a systémov, prijala Európska únia novú smernicu - NIS2 (Network and Information Security Directive 2). Avšak, s príchodom novej legislatívy sa často otvára diskusia o jej zmysluplnosti.

Prinesie NIS2 iba zbytočnú byrokraciu?

NIS2 prináša so sebou nové pravidlá a požiadavky, ktoré majú zlepšiť odolnosť digitálnych sietí a systémov proti kybernetickým hrozbám. Medzi tieto požiadavky patrí povinnosť subjektov nahlásiť prípadné kybernetické incidenty do 24 hodín od ich zistenia, ako aj prijatie primeraných bezpečnostných opatrení na ochranu údajov a systémov. Mnohé firmy a organizácie, spadajúce pod NIS2, dnes tieto témy vôbec neriešia. Pristane tak na nich značná administratívna, procesná a technologická záťaž spojená spravidla aj s nemalými investíciami.

Je to naozaj krok smerom k vyššej bezpečnosti, alebo len ďalšia vrstva byrokracie?

Na prvý pohľad preto môže NIS2 pôsobiť ako ďalšia administratívna záťaž pre firmy a organizácie, ktoré už teraz zápasia s množstvom predpisov a pravidiel. Avšak, ak sa pozrieme na to z hľadiska kybernetickej bezpečnosti, je zrejmé, že NIS2 má potenciál priniesť skutočné zlepšenia.

Výhodou NIS2 je, že vytvára jasné rámce a štandardy pre ochranu digitálnych systémov, čo môže pomôcť subjektom lepšie porozumieť ich zraniteľnostiam a rizikám. Taktiež, povinné nahlásenie prípadných kybernetických incidentov umožní rýchlu celospoločenskú reakciu a minimalizáciu škôd, čím sa chránia nielen samotné subjekty, ale aj ich zákazníci a užívatelia, ako aj ostatné subjekty v digitálnom priestore.

Ako sa na tieto povinnosti správne pripraviť?

Slovanet ponúka riešenia a služby, ktoré pomáhajú firmám napĺňať požiadavky NIS2 a zabezpečiť ich digitálne prostredie. Naši odborníci vám pomôžu vypracovať stratégiu na ochranu vašej firmy a implementovať bezpečnostné opatrenia, ktoré sú v súlade s novou smernicou.

Takže, je NIS2 len ďalšia byrokracia? Možno na prvý pohľad áno, ale ak sa na vec pozrieme podrobnejšie, je to krok smerom k vyššej bezpečnosti a ochrane našich digitálnych systémov. Spojme sily a prijmime výzvu zabezpečiť našu digitálnu budúcnosť.

NIS2 novinky

Chcete byť informovaný o novinkách v smernici NIS2? Zadajte Váš e-mail a prihláste sa na odber najnovších informácií, exkluzívnych článkov a pozvánok na odborné workshopy.

Ďakujeme za Váš záujem!
Oops! E-mail má nesprávny tvar.